21 aktivít a hier pre spoločne strávený čas

24.06.2020

Manžel Jarko mi dáva každý týždeň tú istú úlohu... vymyslieť nám hru alebo aktivitu na víkend. Ja ako aktívna mamička (ale najmä skúsená animátorka a tvorkyňa detských programom na letných táboroch) sa tejto úlohy vždy ochotne ujmem. Je obed, malý Miško už zaspáva, mňa tiež láme na spánok keď ho vidím schúleného vedľa seba. A v tom, nápad ako sa zbaviť manželovho prosíkania o nový a nový spoločný program. 🙂 Vzala som prázdnu nádobu, roztrihala papier a napísala pár aktivít, ktoré sme už hrali s mužom, či len s drobcom, ktoré som hrala s deťmi na tábore alebo aktivity, ktoré som chystala pre firmy na teambuildingy. Tieto aktivity sú na doma. Napríklad keď je vonku škaredo a chcete ostať vo vnútri. Aktivity na von, do exteriéru si prečítate TU a hry do auta TU.

21 aktivít pre spoločne strávený čas aj s krátkym vysvetlením:

Dotyky a smiech, ukrývanie sa, vyhýbanie sa, len aby ma netrafili tým vankúšom. Koordinácia tela a jemný adrenalín. Všetko v jednej hre. Zapojiť sa môžu všetky vekové kategórie. Deti zároveň učíme aj jemnosti, a rozdiel aký dopad má silný úder vankúšom oproti jemnejšiemu.

Piati proti piatim

Tí, ktorí vedia písať, napíšu na papieriky 5 vecí, ktoré bude treba doniesť na kopu do piatich minút. Papieriky so zoznamom zamiešate a každý účastník hry si vytiahne jeden. Pripraviť sa, pozor, štart a bežíte doniesť zoznam vecí. Kto bude prvý? Kto vie najlepšie kde sú veci uložené doma? 😀 Počet vecí na zozname je neobmedzený. A viete si to zahrať aj vo dvojici.

Čo je ukryté pod dekou?

Jeden z vás bude ukrývač pokladov. Donesie si napríklad 5 vecí, ktoré schová pod deku. Ostatní účastníci hry si čupnú pred kôpku pod dekou a čakajú. Ukrývač odkryje predmety na vopred dohodnutý čas, napr. Na 10 sekúnd a opäť ich zakryje. Dĺžka odokrytia a počet predmetov je ľubovoľný. Kto uhádne všetky veci ukryté pod dekou?

Lego

Obľúbená činnosť mojich dvoch chlapov doma je lego. Z čoho ešte sa dá postaviť u vás doma vysoká veža? Napr. z vankúšov, z kociek, z pohárov, z balíkov chrumiek...

Modelovanie

Z plastelíny, z hliny, z piesku, z cesta. Modelujete a tvarujete čokoľvek. Viete aký je fajn mokrý toaleťák?

Tanec

Rozhýbte si kosti, od hlavy až po prsty na nohách, hocijako, bláznivo skáčte, alebo sa pomaly vlňte. Zatancujte si makarenu alebo kačací tanec. U nás fičí Babyshark a Kolo kolo mlynské. 🙂

Hádaj na čo myslím

Kto uhádne na čo myslím? Môže to byť hocičo alebo ohraničene ako sa dohodnete. Napr. ľahší level je, že to môžu byť len veci z miestnosti, v ktorej ste. Ťažší level je, keď to už môžu byť veci z celého bytu. A ešte ťažšie, keď to môže byť hocičo. Trénujete si tak pamäť, abstraktné myslenie, fantáziu a čítanie myšlienok :P.

Futbal

Môžete si kopať pingpongovú loptu, tenisovú, penovú alebo ozajstnú futbalovú (ak máte veľký dom). My si radi kopeme balóny. 🙂

Kreslenie

Lepenie, dotváranie obrázkov, vyfarbovanie mandál, učenie sa nových obrázkov ako sa kreslia podľa predlohy a videí. Nebojte sa zapájať tablet či notebook k vašim aktivitám. Podľa mňa tak ukazujeme, ako efektívne využívať elektroniku, nielen na hranie či písanie na sociálnych sieťach. A zaujímavou hrou kde sa tvorí je Ikamigo.

Puzzle

Detské po pár kusov alebo ťažké verzie tisíc kusov. Výber je na vás. Naše obľúbené puzzle sú tie s rodinnou fotografiou.

Foto

Prezeráme si fotoalbumy alebo pozeráme fotky a videá na plátne (notebooku) z výletov a dovoleniek.

Abeceda stop

Slovná hra, ktorú hrávame aj doma, pretože sa môžeme obzerať a inšpirovať vecami, ktoré sú okolo nás a dovolíme si používať aj encyklopédiu. Jeden si začne hovoriť v duchu písmenká z abecedy a druhý ho po chvíli stopne. Prvý povie pri ktorom písmenku bol zastavený. A na to písmenko hľadáme napr. 10 predmetov (nie mená ani mestá). Napr. pri písmene C: cibuľa, cesnak, citrón, ... čokoláda - je v ľahšom levely povolená, v ťažšom nie.

Knižka

Vyberieme si knižku, ktorú si spoločne prečítame. Raz číta mamina, raz ocino, raz drobec (on teraz povie ešte len čo tam vidí na obrázkoch, chápeme sa). Podľa obrázkov potom hráme kvíz: "kde je okno?" a kto prvý ukáže. Alebo zavrieme knižku a zisťujeme, kto si čo pamätá, že na danej strane alebo v knižke bolo.

Prekážková dráha

Gauč, stoličky, stôl, vankúše, lopta, bunda, tepláky, lego, knihy, švihadlo... dráhu viete vytvoriť z hocičoho. Potom si už len vyberte spôsob hry, či musíte všetko slalomom obísť, alebo po všetkom prejsť nohami. Na čas alebo len tak na dosiahnutie cieľa.

Aktivity

Máme na mysli tie ručne robené. Na papieriky si napíšete úlohy, ktoré budete robiť. Ja mám rada, keď si manžel vytiahne pomasírovanie ramien, alebo drobec že mi má doniesť pohár vody. Ťažšie stupne hry sú, keď si rozdáme 3 farebné papiere, napr. modrý, červený a biely. Biely budú úlohy, červený kreslenie, modrý pantomíma.

Karty

Patria sem všetky kartové hry aj pexeso, sedmové karty ale aj detské kartičky s obrázkami. Z kariet môžete staviať zámok či vežu.

Film

Vyberte si film alebo rozprávku. Pri menších deťoch stopneme vždy po častiach rozprávku a pýtame sa, o čom je dej, čo tam videli. Pri starších to môžeme robiť tiež, alebo sa na konci filmu porozprávať o deji a o myšlienkach, ako sa na ten film pozerajú naše deti.

Spoločenská hra

Všetkyyy spoločenské hry, ktoré vedia hrať aj deti. Abecedu, Človeče nehnevaj sa..


Schovávačka

Pamätáte si túto hru z detstva? Kde všade sa naše malé telíčka vtedy zmestili. V dospelosti je to už zložitejšie, za to deti sa zmestia všade. Ale nemusíte schovávať len samých seba. Môžete sa dohodnúť napr. že budete schovávať plyšového macka alebo bábiku alebo loptu.

Hádzanie

Šípky, hod loptičiek do sieťky či do lavóra, papierové guľky do pohárov, šnúrky od topánok čo najďalej od štartovnej čiary. Čo ešte môžete hádzať a nerozbije sa to?

NIEČO ŠPECIÁLNE?

Toto je jedinečná kartička v nádobke, ktorá je a nie je hrou. Na kartičke je napísané NIEČO ŠPECIÁLNE? A myslíme tým na dobré skutky a služby pre našich blízkych. Keď si vytiahneme túto kartičku, ideme cielene niekomu pomôcť, napr. susede pomôcť s nákupom, vyhodiť smeti, alebo si navzájom povieme čo by nás potešilo, keby sme spravili jeden pre druhého a spravíme, napr. pomasírovanie chrbta alebo umytie riadu.


Ktorá z aktivít sa vám najviac páči?

Napíšte nám, ktorá získala u vás doma úspech alebo naopak, ktorú nemajú vaše deti radi. Hráte doma iné hry? Inšpirujte nás v komentári. 🙂 @Petra Ragas #ragasovci


Čo robia mamičky s deťmi doma si prečítate pár tipov TU.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky