5 jazykov lásky a fyzický dotyk
V dnešnej dobe je čoraz ťažšie vychovávať emocionálne zdravé deti. Za každým rohom číha na ne nástraha, ktorú musia zvládnuť. Ak majú podporu v rodičoch a prejavujú im dostatok lásky, deti hravo zvládnu každú jednu životnú nástrahu či ťažkú životnú skúšku.

Každý rodič miluje svoje dieťa a chce, aby sa jeho dieťa cítilo byť milované. Ale viete, ako prejaviť svojmu dieťaťu lásku? Pretože každé dieťa má svoj vlastný spôsob vnímania lásky. Podľa Garyho Chapmana existuje 5 spôsob, ako vyjadriť lásku.
- slová uistenia
- fyzický dotyk
- skutky služby
- prijímanie darov
- pozornosť
Skôr, ako si postupne rozoberieme každý jazyk lásky osobitne, nedá mi nespomenúť jednu veľmi dôležitú životnú múdrosť, ktorú by mal vedieť nielen každý rodič, ale každý človek. Skutočná láska si nikdy nekladie podmienky. Bezpodmienečná láska je plnohodnotná láska, ktorá prijíma a uisťuje dieťa na základe toho, kým je, a nie na základe toho, čo robí. Bez ohľadu na to, čo dieťa robí, či nerobí, rodič ho stále miluje. Zapamätajte si, len bezpodmienečná láska môže zabrániť problémom, akými sú strach, neistota a pocit odmietnutia.
Fyzický dotyk ako druhý jazyk lásky.
O prvom prejave lásky - slovách uistenia si prečítate TU.
O treťom prejave lásky - skutky a služby si prečítate TU.
O štvrtom prejave lásky - prijímanie darov si prečítate TU.
O piatom prejave lásky - pozornosti si prečítate TU.
Fyzický dotyk je akýkoľvek druh fyzického kontaktu s dieťaťom. Objatia, dotyky, bozky...
Je však mnoho ľudí, ktorí nemajú radi fyzický dotyk, sú voči tomu rezervovaný. Rodič, ktorý týmto spôsobom nevie prejaviť svojmu dieťaťu lásku, pretože on sám nemá rád fyzický dotyk, môže to ešte zmeniť. Dá sa to. Stačí začať len jemnými dotykmi, pošúchaním chrbátika, postrapaním vlasov, šteklením a postupne prejsť na objatia a bozky.
O tomto jazyku lásky by som vám vedela veľa napísať, pretože u môjho syna je to primárnym jazykom lásky. Preto primárny, lebo väčšina z vás nemá len jeden jazyk lásky. Môže mať kombináciu dvoch jazykov lásky. Ako zistíte, ktorý je ten primárny jazyk vášho dieťaťa je že budete týždeň experimentovať a vyjadrovať lásku každým z piatich jazykov lásky. Ak má vaše dieťa viac ako 9 rokov, zahrajte si s ním hru, ktorú G. Chapman uvádza vo svojej knihe. Ja som si ju s mojim synom zahrala. I keď som po prečítaní knihy vedela, aký jazyk lásky má môj syn, pri tej hre sa mi to len potvrdilo.
Od bábätka sme ho obaja zahŕňali objatiami, bozkami, pritúlením. Pre bábätka sú dotyky veľmi dôležité. Vybudujú si tak zdravší emocionálny život a dotykmi bude dieťa nielen sebaistejšie, ale bude sa mu ľahšie komunikovať s inými ľuďmi.
Tento jazyk lásky sme si spolu od malička vybudovali a už si bez toho nevieme predstaviť naše spoločné chvíle. I keď má už 10 rokov, stále má rád objatia, bozky, šteklenie, hladkanie, s tatom hravé zápasenie. Ale len v súkromí domova, pretože na verejnosti je to pre neho už neprípustné.
Na to by som chcela rodičov upozorniť. Ak dieťa príde do veku 7-10 rokov, či už ide o dievča, ale skôr sa to týka chlapcov, budú sa tváriť, že už nestoja o dotyky, nie je tomu tak. Nechcú len, aby ste ich prejavovali na verejnosti, v prítomnosti ich kamarátov. Pretože si práve budujú svoju nezávislú identitu a takéto prejavy ho privádzajú do rozpakov. Nechajte si tieto chvíle na doma. Všetky deti potrebujú počas svojho detstva a dospievania fyzický kontakt, ale nikdy by ste tínedžera nemali nútiť k fyzickému kontaktu.
Vychutnávajte si tieto chvíle, ktoré sú na nezaplatenie. Nie vždy budú doma, pod vašou strechou, raz odídu a vy viete, že ste ich zahrnuli obrovskou láskou, nech už je v akejkoľvek podobe, akýmkoľvek jazykom lásky. Láska je základom všetkého. Vaše dieťa vždy bude vedieť, že ho máte radi a to mu prinesie pocit bezpečia. Láskou, ktorou ho zahrniete vám pomôže z neho vychovať zodpovedného dospelého človeka.
Prezradím vám jeden rituál, s ktorým sám prišiel syn. Ani neviem ako a kedy to začalo, ale keď sme všetci doma, či už len tak spolu sedíme a rozprávame sa, či hráme spoločenské hry, alebo má každý svoju prácu, príde za mnou a mužom a povie: "RODINNÉ OBJATIE". Všetko necháme tak, a všetci traja sa objímeme, dáme si pusu, chvíľku zotrváme v objatí a potom pokračujeme ďalej v činnostiach. Naozaj tak ako píšem, takáto chvíľa príde hocikedy, keď potrebuje objatie, keď nás potrebuje cítiť pri sebe. Počúvajte, nazerajte o čo vás dieťa najčastejšie žiada. Presne to bude jeho primárnym jazykom.
Pre tento blog napísala Mon Laciková.
Ďakujem Monike za článok. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra