5 jazykov lásky a prijímanie darov
V dnešnej dobe je čoraz ťažšie vychovávať emocionálne zdravé deti. Za každým rohom číha na ne nástraha, ktorú musia zvládnuť. Ak majú podporu v rodičoch a prejavujú im dostatok lásky, deti hravo zvládnu každú jednu životnú nástrahu či ťažkú životnú skúšku.

Každý rodič miluje svoje dieťa a chce, aby sa jeho dieťa cítilo byť milované. Ale viete, ako prejaviť svojmu dieťaťu lásku? Pretože každé dieťa má svoj vlastný spôsob vnímania lásky. Podľa Garyho Chapmana existuje 5 spôsob, ako vyjadriť lásku.
- slová uistenia
- fyzický dotyk
- skutky služby
- prijímanie darov
- pozornosť
Skôr, ako si postupne rozoberieme každý jazyk lásky osobitne, nedá mi nespomenúť jednu veľmi dôležitú životnú múdrosť, ktorú by mal vedieť nielen každý rodič, ale každý človek. Skutočná láska si nikdy nekladie podmienky. Bezpodmienečná láska je plnohodnotná láska, ktorá prijíma a uisťuje dieťa na základe toho, kým je, a nie na základe toho, čo robí. Bez ohľadu na to, čo dieťa robí, či nerobí, rodič ho stále miluje. Zapamätajte si, len bezpodmienečná láska môže zabrániť problémom, akými sú strach, neistota a pocit odmietnutia.
Prijímanie darov ako štvrtý jazyk lásky.
O prvom prejave lásky - slovách uistenia si prečítate TU.
O druhom prejave lásky - fyzickom dotyku si prečítate TU.
O treťom prejave lásky - skutky a služby si prečítate TU.
O piatom prejave lásky - pozornosti si prečítate TU.
Jedným z prejavov lásky je aj obdarovanie našich najbližších. A obdarovanie detí obzvlášť, pretože keď vidíte tie rozžiarené očká a úprimnú radosť, naše srdce pookreje. Nielen dary, ale všetka pozornosť, chvíle s deťmi, rozhovory, objatia, toto všetko sú symboly lásky. Vyjadrujete tým lásku ku obdarovanému človeku. Je krásne občas maličkosťami obdarovať svojich najbližších. Nemám na mysli len hmotné dary. Pre mňa je darom aj objatie, bozky, spoločná chvíľa s rodinou na prechádzke lesom, urobiť radosť druhému, keď mu pripravím obľúbené jedlo.
Rodičia sa často uchyľujú dávať darčeky namiesto toho, aby boli oni sami darom pre svoje dieťa. Žiaľ často namiesto času, ktorý by mohli stráviť so svojimi deťmi, im príde ľahšie kúpiť darček, dokonca sa v dysfunkčných rodinách predbiehajú v darovaní darčekov.
Deti však odhalia účel takýchto darov. Môžete tak u neho prebudiť sklony k materializmu. Ak nahrádzate váš čas a lásku darmi, má to negatívny dopad na charakter a osobnosť dieťaťa.
Keď už chcete darovať hmotné darčeky, ktoré deti obľubujú, venujte im zmysluplné darčeky. Zvoľte darček, ktoré dieťa skutočne chce. Úprimne si povedzme. Nestalo sa vám v obchode, že ste spozorovali ako mamička či otecko svojmu dieťaťu nanucovali darček o ktorý ani nemalo záujem a ukazovalo na úplne inú hračku? Ja som si to všimla niekoľko krát. "A nechcel by si radšej túto hračku?" 🙂
Niekedy je lepšie menej, ako viac a to platí aj pri darovaní darčekov pre deti. Keď pozerám na Vianoce ako sa na facebooku hemžia fotografie stromčeka s obrovským množstvom darov pod ním (a to viem o koľko člennú rodinu ide), príde mi to ako predbehovanie sa, kto má najviac darčekov. Som za minimalizmus a keďže viem, že syn dostáva darček aj u starých rodičov a ujov, nenašiel si doma pod stromčekom viac ako 3 dary. Máme to takto zavedené od malička. I keď bolo obdobie (6-8 rokov), kedy som mala pocit, že mu nič nie je dobré a padla aj otázka, prečo dostal len "toto". Dnes môžem hrdo priznať, že ako 10. ročný, ktorý už vie, že darčeky nenosí Ježiško, ale kupujú ich rodičia, bolo jeho želaním dostať len jednu vec pod stromček. Dodal len k tomu: "ale môžete mi kúpiť aj ponožky a boxerky" 🙂 Čo ma najviac prekvapilo, pretože pár rokov dozadu, nebol nadšený keď si našiel pod stromčekom oblečenie.
Dary si spájajú s vami a s vašou láskou a sú nesmierne radi, ak túto chvíľu môžu s vami prežívať. Je úžasné, ak budú dary brať ako prejav lásky, nie ako odmenu za vykonanú prácu. Ale kľudne raz za čas, ich môžete odmeniť aj takýmto spôsobom.
Zamyslite sa nad tým, či je naozaj nutné deti zahŕňať obrovským množstvom darčekov. Naučte ich skromnosti, že v živote sú oveľa dôležitejšie a hodnotnejšie veci.
Našou každoročnou tradíciou s mojim synom sa stalo darovanie hračiek a oblečenia iným deťom. Vždy cez letné prázdniny sa pustíme do upratovania skríň v jeho detskej izbe. Pretriedime oblečenie, ktoré už nenosí. Venujem ich kamarátkinej sestre, ktorá zostala sama s deťmi. Osobitne hračky starostlivo triedime spolu. Pri každej hračke si sám povie, čo si chce nechať a čo darovať. Mám radosť, keď počujem z jeho úst: "mami, aj toto môžeme dať do škôlky, už to nepotrebujem". Takto väčšinu hračiek darujeme ku nám do škôlky, alebo zanesiem na charitu.
Tipy darčekov pre vás a vašu rodinu nájdete na našom blogu. Pre maminu napríklad voľný čas a pre celú rodinu inšpirácie spoločne stráveného času. 🙂
Pre tento blog napísala Mon Laciková.
Ďakujem Monike za článok. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra