5 jazykov lásky a skutky, služby
V dnešnej dobe je čoraz ťažšie vychovávať emocionálne zdravé deti. Za každým rohom číha na ne nástraha, ktorú musia zvládnuť. Ak majú podporu v rodičoch a prejavujú im dostatok lásky, deti hravo zvládnu každú jednu životnú nástrahu či ťažkú životnú skúšku.

Každý rodič miluje svoje dieťa a chce, aby sa jeho dieťa cítilo byť milované. Ale viete, ako prejaviť svojmu dieťaťu lásku? Pretože každé dieťa má svoj vlastný spôsob vnímania lásky. Podľa Garyho Chapmana existuje 5 spôsob, ako vyjadriť lásku.
- slová uistenia
- fyzický dotyk
- skutky služby
- prijímanie darov
- pozornosť
Skôr, ako si postupne rozoberieme každý jazyk lásky osobitne, nedá mi nespomenúť jednu veľmi dôležitú životnú múdrosť, ktorú by mal vedieť nielen každý rodič, ale každý človek. Skutočná láska si nikdy nekladie podmienky. Bezpodmienečná láska je plnohodnotná láska, ktorá prijíma a uisťuje dieťa na základe toho, kým je, a nie na základe toho, čo robí. Bez ohľadu na to, čo dieťa robí, či nerobí, rodič ho stále miluje. Zapamätajte si, len bezpodmienečná láska môže zabrániť problémom, akými sú strach, neistota a pocit odmietnutia.
Skutky a služby ako tretí jazyk lásky.
O prvom prejave lásky - slovách uistenia si prečítate TU.
O druhom prejave lásky - fyzickom dotyku si prečítate TU.
O štvrtom prejave lásky - prijímanie darov si prečítate TU.
O piatom prejave lásky - pozornosti si prečítate TU.
Skutky služby nie je nič iné, ako keď svoju lásku k deťom vyjadríte tým, že pre nich urobíte niečo, z čoho majú radosť. Každý rodič sa snaží urobiť pre svoje dieťa len to najlepšie a tak, aby dieťa cítilo, že mu rodič prejavuje svoju lásku.
Robíme pre svoje deti skutky služby tým, že im pomôže s niečím, s čím si nevedia poradiť. Možno to znie zvláštne, ale ako rodičia im slúžime do veku, kým sú zrelé a naučíme ich, ako sa sami môžu obslúžiť. Je dôležité si uvedomiť, že ak je už dieťa vo veku, kedy si vie samé poradiť, či niečo urobiť, nerobíme to za nich len kvôli tomu, aby sme im tým prejavili lásku.
Chceme z nich predsa vychovať samostatných, nezávislých a schopných ľudí. Aby prostredníctvom služby dokázali lásku venovať aj iným. Síce to zaberie viac času a chce to trpezlivosť, kým ich k tomu vychováme. Ale výsledok stojí za to.
Ja môjho 10. ročného syna zapájam do všetkých činností, ale aj on sám má záujem sa učiť novým činnostiam. Pomáha mi pri praní, kosí trávnik kosačkou, urobí si desiatu, vie si už sám urobiť aj praženicu :-), pomáha pri varení čistiť zemiaky, obalovať rezne. Toto všetko sa naučil už ako 8-9 ročný. Na začiatku som bola pri ňom, vysvetľovala mu čo a ako má robiť a potom to skúšal sám. A nejde tu o to, že by som to pre neho neurobila, občas mu s radosťou urobím aj tú desiatu do školy, ale viem, že je samostatný a keď je treba, veľa vecí už zvládne sám.
Deti ako rastú, sú stále vnímavejšie a budú si pamätať čo všetko pre nich robíte a čo ste pre nich urobili. Vidia a cítia, keď ich rodičia ľúbia a vedia oceniť všetko čo pre nich robíte. Keď sa spolu hráte, trávite spoločný čas, či už mu pomôžete pri domácich úlohách (úlohy nerobíte za nich, iba im pomôžete, ak vás o to poprosia), zapamätajú si všetko, aj to keď ste im hovorili rozprávku na dobrú noc.
Kým však vyrastú, nezabúdajte, že deti sú od prírody zamerané samé na seba a očakávajú za dobre vykonané skutky odmenu. Naučte ich však bezpodmienečnej láske. Aby robili a pomáhali druhým nielen vtedy, keď z toho niečo majú. Bezpodmienečnej láske ich najlepšie naučíte vtedy, ak im samy pôjdete príkladom. Keď to budú vidieť u vás, ľahko sa to naučia aj ony.
Ak niektoré činnosti nepôjdu vašim deťom, nebuďte na nich nahnevaní, nesnažte sa aby naplnili všetky vaše očakávania. Skôr sa snažte ich viesť k tomu, aby si vyvinuli svoje vlastné schopnosti a zručnosti a využili svoje talenty, ktoré im boli nadelené.
Skutky služby by mali byť venované deťom z lásky a dobrovoľne. Deti sú veľmi vnímavé a spozorovali by, ak by ste to urobili pre nich s nechuťou či odporom.
Pre tento blog napísala Mon Laciková.
Ďakujem Monike za článok. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra