Aké benefity prináša čítanie s deťmi?

23.05.2020

Som veľmi rada, že čítanie kníh, či už samotných dospelých alebo detí sa znovu dostáva do popredia a stáva sa obľúbenou aktivitou mnohých ľudí.

Hlavne v dobe, kedy často počuť od ľudí, ako si nevedia nájsť čas na čítanie. Ale tí, ktorých čítanie kníh pohltí, vám povedia úplný opak. Tí si na to vždy nájdu čas. Hovorím tak trochu aj o sebe. Ja si už totižto neviem predstaviť deň bez čítania kníh. Vediem k tomu od malička aj syna.

Začínali sme čítaním rozprávok už od bábätka, ktoré som mu čítala pri uspávaní. Ale čítanie deťom by nemalo končiť len v ich útlom detstve pri uspávaní. Je úžasné v tom pokračovať aj naďalej. Ak sa náhodou pýtate prečo, napíšem vám aké benefity prináša čítanie deťom alebo čítanie s deťmi.


Nie je nič lepšie, ako vytvoriť z toho zvyk. Najlepšie každodenný. Vytvoriť si nejaký zvyk, či rituál, nie je jednoduchá cesta, ale nie nemožná. Rodičia si musia uvedomiť, že to vyžaduje veľké odhodlanie, nájsť si čas na čítanie. Ale oplatí sa to. Ak si deti na knihy zvyknú, budú ich zbožňovať a neskôr si ich budú aj samé pýtať. Tak ako môj syn. Koľko krát príde za mnou večer do postele s knihou a čítame si spolu.


Tu je 10 benefitov čítania:

  1. Deti, ktoré pravidelne čítajú sú sčítanejšie, v škole rýchlejšie, sústredenejšie, majú lepšiu pamäť a sú viac motivované. Vedia ako sa učiť.
  2. Deti, ktorým rodičia čítajú, a sú knihy a čítanie v ich rodine každodenným zvykom, majú obrovský náskok v škole a neskôr aj v živote.
  3. Každou prečítanou knihou si zlepšujú šance na dobré známky na vysvedčení.
  4. Deti majú bohatú slovnú zásobu a vedia si skôr utriediť nové informácie.
  5. Čítanie podporuje emotívny, kognitívny a sociálny vývin dieťaťa.
  6. Knihy môžu prispieť k tomu, aby vaše dieťa prežilo v budúcnosti šťastný život.
  7. Dôležité sú príbehy v knihách, pretože deti si cez knihy vedia predstaviť iné časy, iné miesta a tiež lepšie porozumieť svojmu času a miestu. Pri potulkách príbehov sa deti niečo naučia o emóciách a vzťahoch.

Nedávno mi kamarátka rozprávala, ako jej neterka je doslova zahĺbená do čítania kníh. Prežíva to tak emočne, že ju pri čítaní počuť sa smiať, ale aj plakať. Ten príbeh vás jednoducho vtiahne. A o tom to je.

  • 8. Precvičuje si predstavivosť a intenzívne precvičuje schopnosť empatie. Keď sa ponorí do príbehu, dieťa si pri tom predstavuje všetko, čo sa deje v príbehu. Príbehy sú šikovným spôsobom, ako im ozrejmiť rôzne veci.

  • 9. Či už deťom rozprávky čítate vy, alebo si čítate spolu, plnohodnotne spoločne trávite čas a tým váš vzťah s dieťaťom aj vyživujete.
  • 10. Deti, ktorým sa čítajú knihy, sú trpezlivejšie a spokojnejšie.


Chcem vás upozorniť ešte na jednu dôležitú vec. Nestačí ak budete deťom čítať ako malým, len preto, že vtedy ešte nepoznali písmenka a nevedeli čítať samé. Čítajte im aj keď už vedia čítať, aj vtedy, keď chodia do školy a majú povinné čítanie z čítanky. Neuspokojte sa s tým, že však už čítali to, čo mali do školy a to postačuje. Nájdite si vždy čas na to, že si spolu s deťmi sadnete, alebo ľahnete a budete im čítať. Pretože ako hovorí Peťka (Petra Ragas), najvzácnejší dar je spoločne strávený čas s deťmi. ❤️


Pre tento blog napísala Mon Laciková.

Ďakujem Monike za článok. A vám, priatelia, za zdieľanie. Aby sa inšpiratívne príbehy dostali do rúk všetkým, čo to možno práve teraz potrebujú. Petra


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky